Debiut Baśki na zawodach!

Debiut Baśki na zawodach!

 

Zespół AGH Solar Boat melduje wykonanie zadania!

Pierwsze zawody Monaco Solar&Electric Boat Challenge i debiut Baśki już za nami.  W generalnej klasyfikacji złożonej z wyścigu wytrzymałościowego, slalomu oraz wyścigu jeden na jeden, Baśka zajęła 5 miejsce!

Dla zespołu AGH Solar Boat to wielki sukces! Awarie Baśki, które pojawiły się na 3 dni przed zawodami były dla nas dużym wyzwaniem – nie tylko konstrukcyjnym, ale i sprawdzianem jedności zespołu. Udało się! Czarne chmury zapowiadające odwoływanie wyjazdu rozwiał zapał zespołu do nieprzerwanej pracy przez 72 godziny i wiara, że cały zespół poradzi sobie nawet w najtrudniejszej sytuacji.  W tym przypadku była to awaria układu napędowego.

Po 2 latach ciężkiej pracy przy realizowaniu projektu AGH Solar Boat, pojawiliśmy się nareszcie w żeglarskiej ziemi obiecanej, czyli Yacht Club de Monaco.  Bycie jednym z ponad 20 zespołów oraz jedynym zespołem z Polski było najlepszą motywacją.

13 lipca, czyli pierwszego dnia zawodów Baśka śpiewająco przeszła testy techniczne, które były wymogiem dopuszczającym ją do zawodów.  Sprawdzana była m.in. konstrukcja łodzi, uszczelnienie, instalacja elektryczna oraz stabilność łodzi.  A podczas testów bezpieczeństwa nasz nieoceniony sternik – Janusz Sawicki wykonał ewakuację z łodzi w czasie 1,7 sekundy!

Drugi dzień zawodów, czyli pierwszy dzień rywalizacji upłynął w napięciu podczas oczekiwania na start w biegu wytrzymałościowym sprawdzającym sprawność ekonomicznego ładowania i rozładowywania akumulatorów.  Dla naszej Basi ze względu na naprawę systemu napędowego był to pierwszy wyścig na wodzie.

Łódź ukończyła z wynikiem 20 okrążeń wyczerpujący bieg Endurance, który dla niektórych zespołów okazał się zbyt trudną próbą dla układu mechaniczno – elektrycznego.  Dla AGH Solar Boat Team był to wielki sukces i moment radości po ukończeniu najcięższej z konkurencji.

Wyzwaniom nie było końca.  Mocne fale na otwartym morzu uszkodziły pokład Baśki, który dzięki doświadczeniu i profesjonalizmowi zespołu został naprawiony przed kolejnym dniem zawodów z wykorzystaniem najwyższych technologii włókien węglowych.

Trzeci dzień zawodów rozpoczęliśmy od rywalizacji w slalomie, który sprawdzał zwrotność łodzi.  Nasza Baśka, dzięki umiejscowieniu napędu w przedniej części łodzi wchodziła pięknie w zakręty zdobywając zaszczytne 5 miejsce.  Kolejną i ostatnią konkurencją był wyścig one-on-one, który również ukończyliśmy na piątej pozycji.

Udział w zawodach Monaco Solar Boat Challenge, ukończenie wszystkich konkurencji oraz bycie jedyną drużyną z Polski są dla całego zespołu niesamowitym przeżyciem oraz nieocenionym doświadczeniem.