Wielki sukces polskich studentów w Monako

Wielki sukces polskich studentów w Monako

Po dwóch bardzo intensywnych miesiącach startów w zawodach łodzi solarnych Solar Sport One World Championship zespół AGH Solar Boat powraca z Monako ze znakomitymi wynikami.  Sezon pełen wyzwań studenci AGH zakończyli we wspaniałym stylu stając na 3.  stopniu podium w Yacht Club de Monaco.  Na doskonały wynik osiągnięty w zawodach Monaco Solar & Energy Boat Challenge złożyło się 5. miejsce w wyścigu wytrzymałościowym Fleet Race , 4.  miejsce w konkurencji Slalom Race oraz 2.  miejsce w konkurencji One by One.  Szczególnie w przypadku wyścigu wytrzymałościowego, poza rywalizacją z innymi zespołami, ogromnym wyzwaniem była walka z wysokimi falami. O skali trudności tego wyzwania niech świadczy fakt, że sprostało mu jedynie kilka łodzi (z Baśką włącznie) – pozostałe zmuszone były do przerwania wyścigu już po kilku okrążeniach.  W Monako zespół AGH Solar Boat potwierdził również, że radzi sobie coraz lepiej w konkurencjach szybkościowych.

Stan morza sprawił również, że nie udało się osiągnąć tak dużej prędkości, jak w Leeuwarden (tam 27 km/h).  Niemniej, również w Monako zespół AGH Solar Boat zajął 3. miejsce w konkurencji Top Speed.  Zawody pełne emocji udowodniły, że prawdziwa walka rozgrywa się nie tylko na wodzie, ale i w warsztacie.  W konkurencjach na otwartym morzu liczył się każdy detal.  Nie obyło się bez drobnych awarii i uszkodzeń kilku elementów.  Na szczęście doskonałe przygotowanie zespołu i organizacja prac w trakcie zawodów pozwoliły na uporanie się ze wszystkimi problemami.  Zawody Monaco Solar & Energy Boat Challenge były finałem cyklu zawodów Solar Sport One World Championship , które rozpoczęły się 11 maja 2018 w holenderskim Akkrum.  Następnie, przez trzy weekendy bezpośrednio poprzedzające wyjazd do Monako, zespół miał okazję testować możliwości Baśki w holenderskich kanałach w Purmerend, Groningen oraz Leeuwarden.  Najbardziej charakterystycznym punktem tej części zawodów były kilkugodzinne wymagające wyścigi wytrzymałościowe, rozgrywane na dystansach dochodzących do ok.  50-ciu kilometrów.  Międzynarodowe zawody łodzi solarnych – poza wyzwaniami sportowymi – stanowią także przestrzeń do wymiany wiedzy i doświadczeń zespołów z całego świata.  Uczestnicy chętnie rozmawiają o opracowanych przez siebie rozwiązaniach i problemach z jakimi się zmagają.  Atmosfera sprawia, że zespoły z całego świata co roku inspirują się wzajemnie wspólnie udoskonalając technologię łodzi solarnych.

Baśka jest łodzią elektryczną, całkowicie zasilaną energią słoneczną.  Wykonana przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej im.  Stanisława Staszica w Krakowie stanowi interdyscyplinarny projekt łączący osoby z wielu wydziałów, specjalizujące się w różnych dziedzinach. Konstrukcja wytworzona w technologii kompozytów węglowych przygotowana została na trudne warunki morskie.  Już rok temu w zawodach w Monako, Baśka zajęła 5 miejsce w klasie A.  W tym roku, po intensywnej pracy nad nowym systemem elektrycznym, napędem oraz sterowaniem, Baśka ukończyła zawody na 3 pozycji, będąc najlepszą konstrukcją studencką w swojej klasie. Przed zespołem AGH Solar Boat czas na podsumowanie zakończonego sezonu.