Zespół z Krakowa w światowej czołówce!
fot. Dorota Grzegorczyk

Zespół z Krakowa w światowej czołówce!

Właśnie zakończyły się czterodniowe, światowe, zawody łodzi solarnych w Yacht Club de Monaco. Studenci krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stanęli na podium zajmując 3 miejsce w klasyfikacji generalnej.

Zespół AGH Solar Boat Team już po raz trzeci udał się na Monaco Solar & Energy Boat Challenge aby zmierzyć się z najlepszymi łodziami solarnymi z całego świata. To właśnie tam ich łódź, Baśka, ma szansę pokazać na co ją stać podczas trzech różnych konkurencji na otwartym morzu. W zawodach wzięły udział 34 zespoły z 14 różnych krajów.

Pierwszą konkurencją zawodów była konkurencja Fleet Race. Polega ona na pokonaniu jak największej liczby okrążeń w czasie 3 godzin. Fleet Race odbywał się na otwartym morzu, więc zespoły musiały zmierzyć się z mocnymi falami. Podczas wyścigu doszło do uszkodzenia pokładu w wyniku zderzenia z falą. Zmusiło to sternika do powrotu do portu. Po szybkim przeglądzie zespół lądowy razem ze sternikiem podjęli decyzję o powrocie na wodę. Pomimo straconego czasu, Baśka wróciła na tor i nadgoniła straty uzyskując 4 miejsce w kategorii Fleet Race.

Kolejny dzień zawodów zaczął się konkurencją Slalom, w którym duże znaczenie ma zwinność łodzi. O zwycięstwie decyduje czas pokonania całej trasy. Po drobnej awarii technicznej przy pierwszym podejściu udało się zapanować nad sytuacją i zająć 3 miejsce w danej kategorii.

O ostatecznym wyniku decydował Championship Race, podczas którego zespół walczył ze wszystkimi zespołami w systemie pucharowym. Zajęcie 3 miejsca w tej kategorii ostatecznie uplasowało zespół AGH Solar Boat Team na 3 miejscu w klasyfikacji generalnej.

Zawody Monaco Solar & Energy Boat Challenge są ukierunkowane nie tylko na rywalizację pomiędzy zespołami ale głównie na ciągły rozwój technologii łodzi zasilanych energią słoneczną. Dlatego też podczas całych zawodów poza startami odbywa się również seria Tech Talk podczas której wszystkie zespoły prezentują budowę swojej łodzi oraz innowacyjne technologie których używają. Dzięki temu trwa ciągła wymiana wiedzy pomiędzy uczestnikami zawodów. Poza Tech Talkami odbywały się również konferencje dotyczące zrównoważonego rozwoju w kontekście transportu morskiego. Uczestnikiem tych konferencji był przedstawiciel naszej rodzimej firmy – Saule Technologies. 

Całe zawody były sponsorowane m. in. przez Fundację Księcia Monako Alberta II oraz firmę Toyota.